Oleje do parkietów - Zalety i wady olejów i wosków |
Oleje do parkietów - Zalety i wady olejów i wosków W dobie wzrastającej świadomości ekologicznej i zdrowotnej coraz więcej użytkowników zamierzających położyć parkiet rezygnuje z tradycyjnego lakierowania i wybiera olejowanie i woskowanie powierzchni. Proces sam w sobie nie jest nowy. Woskowanie jest uznawane za najstarszy zabieg stosowany do zabezpieczenia powierzchni drewnianych. Po wynalezieniu lakierów parkietowych znacznie zmalało znaczenie starych technik. Podyktowane to było trudnościami w pielęgnacji oraz kłopotliwym nakładaniem. Dzisiaj chcąc sprostać oczekiwaniom ludzi lubiących żyć zgodnie z ekologią, producenci liczący się w produkcji zabezpieczeń do drewna opracowali nowe systemy olejowo woskowe. Łączą one naturalne pochodzenie produktów z naturalnym charakterem i wyglądem drewna oraz o wiele wyższymi wymaganiami odporności w procesie użytkowania. Poszczególne produkty różnią się oczywiście pod względem swoich cech i właściwości, co wpływa na możliwości wyboru najwłaściwszego systemu do danego charakteru podłogi. Powierzchnia podłogi może być zarówno fabrycznie zabezpieczona olejem i woskiem (gotowe parkiety) lub w procesie wykonana podłogi przez rzemieślnika, ręcznie lub przy pomocy maszyny. Obie możliwości mają zarówno przeciwników jak i zwolenników.
Fabryczne położenie oleju do podłóg i wosku na parkietach gotowych. Dopiero przed pięcioma laty pierwsi producenci zaczęli stosować na skalę przemysłową olejowanie i woskowanie. Początkowo nakładano woski jako zabieg pielęgnacyjny do gotowych polakierowanych podłóg. Z czasem udoskonalono metody nakładania przemysłowego i dzisiaj możemy otrzymać produkt gotowy jak i przygotowany do ostatecznego olejowania po położeniu. Druga metoda, osobiście wydaje mi się solidniejsza, ponieważ zabezpiecza przed wpływem wilgoci najbardziej newralgiczne miejsce czyli kanty, a przy okazji chroni krawędzie przed wnikaniem brudu, co korzystnie wpływa na estetykę powierzchni.
OLEJE DO PODŁÓG Oleje do podłóg dzieli się na nietwardniejące i twardniejące. Zakres stosowania:
SYSTEMY OLEJOWO WOSKOWE Systemy olejowo woskowe występują w dwóch wariantach: Części składowe są jednak te same: oleje roślinne, woski, olej lniany, olej sojowy, olej drzewny, wosk Carnauba, wosk pszczeli, oraz materiały powodujące schnięcie - rozpuszczalniki naturalne bądź na bazie syntetycznej. Systemy olejowo woskowe zaliczane są do systemów tworzących widoczną warstwę na powierzchni. Olej wnika głęboko w strukturę drewna i tam krystalizuje się, wosk natomiast utwardza się na powierzchni i wytwarza mocną antystatyczną i często antypoślizgową warstwę chroniącą drewno przed brudem.
WOSKI Głównymi częściami składowymi wosków są substancje naturalne jak: wosk pszczeli, wosk Carnauba i Candelilla. Ponieważ występują one w zasadzie w stałej formie muszą zostać do obróbki podgrzane, bądź rozpuszczone w rozpuszczalniku.
ZALETY I WADY Zaletą systemów bazujących na olejach i woskach jest to, że nie tworzą żadnej warstwy tylko impregnującą, głęboko wnikającą, o otwartych porach i aktywnie oddychającą. To sprawia, że powierzchnia staje się odporna na zużycie mechaniczne i chemiczne. Powierzchnia nie posiada typowej przy lakierach nadbudowy, tzw. filmu. Struktura i kolor drewna zostają bardziej podkreślone, ale nie zmienione. Przy uszkodzeniach punktowych, lub w miejscach bardziej uczęszczanych i wytartych istnieje możliwość wykonania renowacji punktowych, które nie pozostawiają odbarwień. Taki rodzaj napraw nie jest możliwy przy powierzchniach lakierowanych. Ponieważ oleje i woski umożliwiają przepływ powietrza i wilgoci przez klepkę, redukują efekt łódkowania parkietu i doskonale nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo, nie sklejają bocznie kantów, przez co uniemożliwiają powstawanie dużych szczelin.
NAKŁADANIE OLEJÓW I WOSKÓW Nakładanie olejów do podłóg powinno się odbywać ściśle wg instrukcji producenta. Niektóre oleje nakłada się jednokrotnie inne dwukrotnie. Wykonuje się grube warstwy przy pomocy wałka lub aplikatora ze specjalnej gąbki. Niektórzy producenci proponują olejowanie cienkimi warstwami dwu lub trzykrotnie przy pomocy nierdzewnej szpachli. W obu przypadkach należy bezwzględnie wypolerować powierzchnię maszyną tarczową stosując biały filc, zanim dojdzie do krystalizacji oleju na powierzchni drewna. Źle wypolerowana powierzchnia pozostawi widoczne i niemożliwe do usunięcia smugi na drewnie. Przy cienkich warstwach nakładanych nierdzewną szpachlą powinno się pokrywać małe powierzchnie lub w dwie osoby, szybko polerując nieskrystalizowany olej. Dobrze jest, jeśli podczas olejowania podłoga jest rozgrzana, np. poprzez nasłonecznienie, gdyż łatwiej i głębiej wnika w nią olej. W innych przypadkach to zadanie można sobie ułatwić stosując maszyny z nadmuchem ciepłego powietrza. Niektórzy producenci zalecają przed olejowaniem stosowanie ługów których zadaniem jest otwarcie porów w drewnie i umożliwienie głębokiego wniknięcia oleju. Po nałożeniu oleju często stosuje się wosk, jako ochronę powierzchniową nadającą jednocześnie połysk. Przy nakładaniu wosków twardych konieczne jest użycie maszyny z nadmuchem ciepłego powietrza, umożliwia to równomierne nałożenie wosku w postaci cieniuteńkiej błony. Zamiast maszyny z nadmuchem można stosować polerki wysokoobrotowe, w których ciepło wytwarzane jest podczas tarcia. Bardzo rzadko można spotkać woski, które wymagają podgrzania przed użyciem, ale są to starsze rozwiązania.
PIELĘGNACJA
Miejsca, których nie można doczyścić, lub miejsca uszkodzone można zmatowić albo wyszlifować i ponownie nałożyć olej i wosk bez ryzyka. Jest to niewątpliwie udogodnienie gdyż napraw cząstkowych na powierzchniach lakierowanych nie można wykonać. Przy woskowaniu należy uważać, aby pozostawała na podłodze tylko cienka błona wosku. Zbyt gruba warstwa, lub za wiele warstw czynią ją śliską i nieodporną na zabrudzenia. W takim przypadku należy wosk zmyć specjalnymi zmywaczami.
PODSUMOWANIE Pisząc o olejach do podłóg i woskach starałem się przedstawić temat obiektywnie, ale w tych kilku słowach kończących nie oparłem się zawrzeć swojej opinii. Osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania olejów i wosków za wszelką cenę. Problem ekologii w parkieciarstwie poruszany tak często na zachodzie nie dotyczy tylko samej ochrony powierzchni. Oprócz tych produktów na podłogę składają się jeszcze kleje, grunty, masy samopoziomujące, czy inne środki chemiczne. Alternatywą do opisanych wyżej systemów jest nadal lakier i właściwie jako taki jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu i w efekcie, biorąc pod uwagę i koszt produktu i koszt pielęgnacji, tańszy. Jeśli przyjrzymy się lakierom profesjonalnych firm to ich produkty wcale nie są bardziej niezdrowe od powłok olejowych. Już dzisiaj na zachodzie słyszy się głosy wskazujące w olejach i woskach formaldehydy, aromatyczne wodorki węgla, aldehydy mrówkowe, terpeny, czy ołów (magazyn OKO-TEST 5/99). Środki te zawarte w naturalnych produktach polepszają wnikanie, lub przyspieszają krystalizację. Nie chciałbym narazić się zwolennikom tego typu zabezpieczenia podłóg, ale uważam, że inwestor w Polsce jeszcze nie ma przyzwyczajeń związanych z właściwym użytkowaniem parkietu i wyrobionych prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych. Przeważnie jest zdziwiony potrzebą częstych pielęgnacji, a jeżeli już to robi, to poszukuje najtańszych rozwiązań. Niestety, pielęgnacja podłóg olejowo woskowych nie jest tania.
Artykuł pod oryginalnym tytułem "Oleje i woski jako rodzaj zabezpieczenia powierzchni parkietu" popełnił rzeczoznawca i mistrz parkieciarstwa Pan Czesław Bortnowski (www.parkiet-bortnowski.pl). POSZUKUJESZ WYKONAWCY? CHCESZ UZYSKAĆ RABAT NA NASZE LAKIERY?
WEJDŹ NA DYSTRYBUCJA / WYKONAWCY, WYPEŁNIJ FORMULARZ I ODBIERZ SWÓJ RABAT!! |