OLSZTYN, FILHARMONIA

 

Filharmonia Warmińsko- Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego  w Olsztynie według architektów jest jednym z najpiękniejszych budynków w regionie warmińsko-mazurskim.

Na tę wspaniałą sidzibę olszyńscy filharmonicy czekali 65 lat, korzystając  w tym czasie z sali Państwowej Szkoły Muzycznej. Orkiestra w ciągu tego czasu wystapiła w ponad 4500 dużych koncertach symfonicznych. Z olsztyńską Orkiestrą Symfoniczną występowali gościnnie najwybitniejsi soliści polscy i zagraniczni, a w repertuarze znalazły się największe dzieła symfonii światowej. Orkiestra wystepowała na polskich i europejskich festiwalach, nagrała kilkanaście płyt.

W 2004 roku został ogłoszony konkurs architektoniczny na nową, własną siedzibę Filharmonii. Budowę rozpoczęto w 2009 roku. Pierwszy koncert na nowym miejscu odbył się 26 marca 2011 roku ale oficjalne otwarcie połaczono z jubileuszem 65-lecia orkiesty – 15 września 2011.

Olsztyńscy muzycy i ich publiczność otrzymali nowoczesną siedzibę o powierzchni 13 tys. m2 z przepiekną salą koncertową dla ponad 500 słuchaczy.

Filharmonia Olsztyńska przyciąga melomanów z regionu i artystów z całego świata. W budynku wszystko ze sobą współgra. Minimalistyczna bryła gmachu, ciekawe detale kamienne i drewniane elementy wnętrza.

Drewniane elementy to w wiekszości drewniane podłogi wykonane z drewna jesionowego. Stanowią powierzchnię ponad 2,5 tys. m2.  FirmaSTARK profesjonalnie ułożyla podłogę stosujac bardzo wytrzymały system lakieru sportowego APU-2 Sport System. Lakier świetnie sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej. Gwarantuje dużą wytrzymałość drewnianej podłogi na trudy codziennej ekspolatacji zapewniając wysoką odporność na zarysowania.